Preot Banu Claudiu-Razvan

Preoți slujitori Decembrie 9, 2014

S-a nascut la data de 20.02.1986 din părinții Adrian și Liliana în orașul Iasi, locuind până în anul 2013 în Municipiul Pașcani, enoriaș al Parohiei Înalțarea Domnului, având ca preot paroh pe Pr. Protopop Pavel Postolachi.

Urmeaza cursurile învățământului obligatoriu, clasele I-VIII la Școala Generală nr. 3, Iordachi Cnatacuzino, promoția 2001.

Clasele IX-XII sunt urmate în cadrul Grupului Școlar CF Unirea Pascani, secția Matematică-Informatică, promoția 2005.

Este absolvent al Facultății de Teologie, obtinând Diploma de licențiat în Teologie Pastorală și Diploma de Master în Hermeneutică și Teologie Biblică, absovind Facultatea de Teologie Ortodoxă Dumitru Staniloae, Iași, promoția 2009 și respectiv 2011.

Inițial, a ocupat statutul de profesor suplinitor de religie în învățământul preuniversitar de stat în anii 2010-2013, urmand ca în anul 2013 să devina profesor titular pe postul de Religie Ortodoxă al Școlii Gimnaziale din Buhalnița și Poiana Mărului.

În urma absolvirii Concursului de Titularizare în Preoție din 10 Decembrie 2012, este hirotonit întru treapa de diacon la data de 19 Mai 2013 de către P.S. Calinic Botoșăneanul, la data de 28 Mai 2013 este hirotonit Preot de către I.P.S. Teofan pe seama Parohiei Iazu Vechi cu Hramul Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil, iar la data de 10 August 2013 este hirotesit întru duhovnic, tot de catre InaltPreasfinția Sa, Părintele Mitropolit Teofan, Arhiepiscopul Iașilor.

Dupa ce realizează Practica Liturgică la Catedrala Mitropolitană din Iași, este numit Preot Paroh începând cu data de 1 August 2013 pe seama Parohiei Iazu Vechi.

Data hirotonire: 2013-05-28